Nedjelja, 29 Decembra, 2024
spot_img

Top 5 ove sedmice

spot_img

Slične objave

SVEČANOM AKADEMIJOM OBILJEŽENE 154 GODINE OD ROĐENJA REISA DŽEMALUDINA-EF. ČAUŠEVIĆA

U organizaciji Muftijstva bihaćkog te uz suorganizaciju Medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ iz Cazina, Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću, Medžlisa Islamske zajednice Bosanska Krupa, Grada Bosanska Krupa i Udruženja „Reis Džemaludin Čaušević“ iz Arapuše, a pod pokroviteljstvom muftije bihaćkog hafiza Mehmeda-ef. Kudića, svečanom akademijom u Bosanskoj Krupi obilježene su 154 godine od rođenja reisa Džemaludina-ef. Čauševića.

Prigodni program izveli su članovi hora medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ iz Cazina,  dok je Adis-ef. Mahmić čitao je odabrane citate reisa Čauševića. Prisutnima su se obratili muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, glavni imam Medžlisa IZ Bosanska Krupa Muhamed-ef. Begić, gradonačelnik Bosanske Armin Halitović te posebni gost akademije hafiz dr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.

Muftija bihaćki, hafiz Mehmed-ef. Kudić istakao je značaj djelovanja reisa Čauševića, naročito u kontekstu vremena u kojemu je živio pri čemu razlog što njegovo ime zauzima značajno mjesto u bosanskomuslimanskoj, ali i bosanskohercegovačkoj povijesti, pronalazi u njegovoj posvećenosti, otvorenosti, učenosti, reformatorskim idejama, ali i porijeklu:

„Reis Čaušević kroz svoj rad i ono što je on u onom vremenu kada je vodio Islamsku zajednicu je, ustvari, pokazao da je između desetina reis-ul-ulema on je ostao zabilježen da ga spominjemo. Njegova učenost, obrazovanost, njegov karakter, njegovo – usudio bih se reći – krajiško, odnosno bosanskokrupsko porijeklo gdje je on kao osoba izuzetno bio nadaren, prije svega, da govori ono što misli, da čini ono što je naučio – ustvari da realizira svoje poslanje kao reis-ul-uleme da vodi muslimanski narod.“

Osvrnuvši se na lik i djelo reisa Džemaludina-ef. Čauševića, ali i značaj manifestacije koja, kako kaže, „govori o čovjeku koji nam je potreban itekako (i) danas“, hafiz dr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije Rijaseta IZ u BiH naglasio je nužnost ne samo očuvanja sjećanja na reisa Čauševića nego i dalje osvješćivanje stanovništva o njegovu značaju, kako unutar Bosne i Hercegovine tako i u inostranstvu: „Potrebno je Reisovu priču, njegove stavove i njegove reformatorske ideje iznijeti izvan Bosne i Hercegovine, ali, naravno, prije svega, proširiti u Bosni i Hercegovini zato što mladi ne znaju ko j bio reis Čaušević. Namjerno sam spomenuo večeras da između njega i ove dvojice živućih reis-ul-ulema bilo je 9 reis-ul-ulema o kojima niko ništa ne zna i ne spominje ih. Ne spominju ih upravo zato što nisu poznati kao što je poznat reis Čaušević. E sada… ako je čovjek toliko poznat i priznat u Krupi i u Krajini, mislim da zaslužuje da se o njemu više govori i da se ovakva manifestacija prenese i u druge dijelove Bosne i Hercegovine“, rekao je hafiz dr. Zajimović, ističući značaj i vrijednost aktivnosti Muftijstva, Medrese, Fakulteta, Medžlisa Islamske zajednice Bosanska Krupa i, kako kaže, naročito, Grada Bosanska Krupa i gradonačelnika Halitovića na tom planu.

Kako je za Radio Bosanska Krupa istakao Armin Halitivić, gradonačelnik grada Bosanska Krupa, naša je obaveza da očuvamo sjećanje, ali i promoviramo lik i djelo reisa Čauševića, „našeg Krupljanina, čovjeka iz Arapuše, čovjeka koji je 16 godina vodio Islamsku zajednicu možda u nekom najtežem periodu za Bošnjake u novijoj historiji, čovjeka koji je, za svoje vrijeme, bio reformator, čovjek koji je gledao daleko u budućnost, čovjeka čije riječi bi se i danas mogle primijeniti ovdje među nama Bošnjacima, i u Bosanskoj Krupi i u Bosni i Hercegovini. Mislim da smo mi u Bosanskoj Krupi učinili mnogo toga da se lik i djelo reisa Čauševića ne zaboravi. Tu prvenstveno mislim na Udruženje ‘Reis Džemaludin Čaušević i ljude koji vode to udruženje već nekoliko godina jer su oni svojim aktivnostima, najprije kroz izgradnju replike njegove rodne kuće u Arapuši i razne manifestacije doveli do toga da se ne zaboravi ime našeg reisa Čauševića.“

Upravo je Udruženje „Reis Džemaludin Čaušević“, ističe Husnija Avdagić, predsjednik Udruženja 2012. Godine započelo obilježavanje godišnjice rođenja reisa Čauševića u nastojanju da očuvaju sjećanje na iznimna djela ovog bosanskokrupskog vjerskog vođe, intelektualca, reformatora. „Reis Čaušević je, kako su noćas svi istakli, jedna posebna ličnost. Mi smo Krupljani, naročito Arapušani, ponosni što je takva osoba iz naše sredine i ne samo mi, nego i cijela Bosna i Hercegovina, odnosno svi Bošnjaci u Bosni i Hercegovini. Imamo želju i radit ćemo na tome da populariziramo što je moguće više u svim našim sredinama“, rekao je Avdagić.

U sklopu akademije, za nesebičan doprinos u afirmaciji i promociji univerzalnih vrijednosti te očuvanju kulturnog naslijeđa muslimana Bosanske Krajine, ispred Muftijstva bihaćkog zahvalnica je uručena Merimi Aličević, dugogodišnjoj urednici i novinarki RTV Unsko-sanskog kantona, autorici dokumentarnog filma „Reis Čaušević – moralni svjetionik svoga naroda“ čijom promocijom je u srijedu u amfiteatru Medrese “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” u Cazinu formalno i započelo obilježavanje 154 godine od rođenja reisa Čauševića.

Obilježavanje je formalno završeno u Arapuši, rodnom mjestu Džemaludin-ef. Čauševića gdje je arapuškoj džamiji džumu-namaz predvodio dr. Izet Terzić, dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću nakon čega je u prostorijama spomen-kuće reisa Čauševića upriličeno druženje članova Mreže mladih. Uvodno predavanje o Čauševiću održao  je dr. Izet Terzić po čemu je upriličeno druženje prisutnih.

spot_img

Popularni članci