Centralna svečanost Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja Lejletul-kadra, 27. noći mjeseca ramazana, bit će održana sutra, 26. marta u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu s početkom u 19.30 sati.
Svečanosti će prisustvovati reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, koji će se obratiti prisutnim vjernicima.
Planirano je da uvodnu riječ održi direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice hfz. dr. Mensur-ef. Malkić, koji će na kraju proučiti i Kadersku dovu, javila je MINA.
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u drugom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo pobijedila selekciju Kipra rezultatom 2:1 i tako na stopostotan način započela ovaj kvalifikacioni ciklus.
Poslije pobjede u Rumuniji, Zmajevi su ostvarili novu pobjedu s kojom su došli na lidersku poziciju grupe H sa šest bodova iz dva odigrana susreta što nas s pravom stavlja u poziciju da se ravnopravno borimo za mjesto na Svjetskom prvenstvu 2026. godine u SAD-u, Meksiku i Kanadi.
Do pobjede nad Kiprom smo došli teže od očekivanog budući da se Kipar pokazao kao dobra i organizovana selekcija, no BiH je u nastavku zahvaljujući promjenama selektora Sergeja Barbareza došla do teške i zaslužene pobjede.
Krenimo redom. Zmajevi su prvi zaprijetili već u sedmoj minuti susreta kada je Demirović pokušao glavom, ali je golman Kipra uz pomoć stative reagovao odlično i spasio gol gostiju. Potom su Kiprani počeli igrati i od 11. do 19. minute susreta imali nekoliko ozbiljnih prilika preko Kakoullija, Loizoua i Pittasa, no promjene rezutlata nije bilo te je ostalo 0:0.
U jeku napada Kipra, Zmajevi su došli do vodstva u 22. minuti susreta. Fenomenalno ubacivanje Hajradinovića iz slobodnjaka je iskoristio Ermedin Demirović i pogodio za vodstvo Zmajeva na Bilinom polju. Do kraja prvog poluvremena naša reprezentacija je preuzela konce igre u svoje ruke i zaigrala bolje te nije dopuštala selekciji Kipra ozbiljnije prilike, no gosti su ipak u drugoj minuti sudijske nadoknade uspjeli doći do izjednačenja rezultata.
Nakon ubacivanja iz kornera, Vasilj je zaustavio udarac Kousoulosa da bi na odbijenu loptu natrčao Pittas i smjestio je iza leđa našeg golmana za rezultat prvog dijela.
Od prve minute nastavka Sergej Barbarez je izvršio dvostruku izmjenu i u igru uveo Darija Šarića i Sameda Baždara, a na klupi je ostavio Armina Gigovića i Benjamina Tahirovića, a kao rezultat tih promjena stigla je i prilika Šarića u drugoj minuti nastavka, no lopta je otišla pored gola te je ostalo 1:1.
U 57. minuti BiH je došla do novog vodstva. Nakon ubacivanja s desne strane, lopta je stigla do Hajradinovića koji je pogodio mrežu golmana Kipra za novo vodstvo Zmajeva. Četiri minute kasnije postigli smo i treći gol, ali je on poništen zbog nedozvoljene pozicije u kojoj se nalazio Baždar da bi u 66. Radeljić pogodio stativu gola Kipra te je ostalo 2:1.
Do kraja je ostalo 2:1 te su Zmajevi zabilježili drugu pobjedu u ovom kvalifikacionom ciklusu i nalaze se na prvom mjestu grupe H sa šest osvojenih bodova dok je Kipar treći s tri boda iz dva meča.
U sljedećem kolu Bosna i Hercegovina će dočekati selekciju San Marina dok će Kiprani još jednom u goste, ovaj put kod reprezentacije Rumunije.
Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima, koji mogu biti praćeni i grmljavinom.
Tokom dana u većem dijelu zemlje padavine uglavnom slabe i prestaju. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Dnevna temperatura zraka od 12 do 18 °C.
Prema prognozi FHMZ-a, sutra (srijeda) u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme sa kišom i pljuskovima. Vjetar prije podne postepeno mijenja smjer na sjever. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 6 i 10°C, na jugu zemlje do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 10 i 15°C.
U četvrtak se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom. Na vrhovima planina će padati i snijeg. Vjetar umjerene jačine sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 5 i 9°C, na jugu zemlje do 11°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 9 i 15°C.
U petak ponovo pretežno oblačno vrijeme sa kišom uglavnom u Bosni. Na vrhovima planina će padati snijeg. U Hercegovini prije podne slabije padavine. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 6°C, na jugu zemlje do 10°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 6 i 12°C.
Slično vrijeme nastavit će se do kraja ovog mjeseca, ali i u prvim danima aprila.
Kantonalni sud u Bihaću osudio je Zihada Jašaragića na kaznu zatvora u trajanju od dvije godine i šest mjeseci, te Seada Patkovića na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine, zbog krivičnog djela „Zloupotreba položaja ili ovlaštenja“, odnosno pomaganja u izvršenju istog…
Presudom je od Jašaragića oduzeta i protivpravna imovinska korist u iznosu od 160.000 maraka – suma koja sad postaje vlasništvo Federacije BiH.
Podsjećamo, Jašaragiću je presuđeno da je kao bivši direktor firme „Safebus“ iz Bosanske Krupe, iskoristio svoj službeni položaj i na taj način prouzrokovao štetu privrednom društvu “Safebus”, a sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 160.000 maraka.
Ova presuda može biti predmet žalbe Vrhovnom sudu Federacije BiH, a slučaj je izazvao značajnu pažnju javnosti što zbog ozbiljnosti počinjenog djela, tako i zbog visine oduzete sume novca.
Uslijed obilnijih padavina u sjevernoj i istočnoj Hercegovini koje se očekuju sljedeće tri dana na većini hidroloških postaja na vodnom području Jadranskog mora prognozira se porast vodostaja, posebno na dijelu poplavnog područja rijeke TMT (Tihaljina, Mlade, Trebižat), srednje i donje Neretve s pritocima.
Agencija za vodno područje Jadranskog mora savjetuje mjerodavnim institucijama da prate situaciju i postupaju u skladu s ovlastima, pridržavajući se Federalnog operativnog plana odbrane od poplava.
Službama koje provode mjere zaštite, spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučuje se dodatni oprez.
Nadležne službe civilne zaštite trebaju upozoriti stanovništvo na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte na opasnost prilaska obalama uslijed mogućih povećanja dubina i brzine tečenja vode u rijekama, te pravovremeno dati obavijest s uputama i smjernicama za ponašanje kako bi stanovništvo bilo u mogućnosti provesti mjere u cilju smanjenja eventualnih šteta od štetnog djelovanja voda.
22.03. u 21:30 sati – U ulici Radnička sudar dva putnička motorna vozila.
Tri osobe zadobile lakše tjelesne povrede.
Pričinjena materijalna šteta.
Uviđaj izvršen, izdat prekršajni nalog jednom licu.
Vatrogasna jedinica Bosanska Krupa
21.03. u 17:30 sati – Požar niskog rastinja Jezerski križ.
Na terenu dva vatrogasca sa vozilom.
Požar ugašen u 18:30 sati.
22.03. u 07:30 sati – Požar niskog rastinja i šume u Vignjevića gaju.
Intervenisala dva vatrogasca sa vozilom i šest radnika ŠPD Bosanska Krupa.
Požar ugašen u 08:30 sati.
22.03. u 21:05 sati – Požar niskog rastinja u Jasenici.
Na terenu dva vatrogasca sa vozilom.
Požar ugašen u 21:50 sati.
22.03. u 22:10 sati – Tehnička intervencija u ulici Unska.
Na terenu dva vatrogasca sa vozilom.
Intervencija završena u 22:10 sati.
22.03. u 22:10 sati – Požar niskog rastinja Jezerski križ.
Na terenu dva vatrogasca sa vozilom.
Požar ugašen u 23:10 sati.
Hitna služba Doma zdravlja Bosanska Krupa
Pregledano 117 pacijenata.
U KB “Dr. Irfan Ljubijankić” upućeno 17 pacijenata.
JKP “10. Juli” Bosanska Krupa
Isporuka vode je zadovoljavajuća.
Nema planiranih prekida u snabdijevanju vodom.
Elektrodistribucija
Snabdijevanje električnom energijom je zadovoljavajuće.
Planirani prekidi:
Od 08:00 do 14:30 sati – NN mreža Bolnica (izlaz prema elektrodistribuciji).
Od 14:30 do 16:00 sati – TS Pijaca (izlaz prema Šahovskom klubu).
Radovi na mreži.
Službe za održavanje puteva
Sve magistralne, regionalne i lokalne ceste su prohodne.
Saobraćaj se odvija po suhim kolovozima.
Upozorenje: Odrone kamenja na kolovoz na magistralnom putu M-14 (22-28 km, Bihać – Bosanska Krupa, kanjon Une), kao i na drugim putnim pravcima. Održavanje u toku.
Preporučuje se oprezna vožnja, prilagođavanje brzine uslovima na putu i poštivanje saobraćajnih propisa.
Svjetski dan vode obilježava se danas širom svijeta, odlukom Ujedinjenih nacija. Tim povodom, Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) je bio domaćin okruglog stola i seminara s ciljem podizanja svijesti o značaju očuvanja i održivog korištenja vodnih resursa.
Predavači na seminaru “Snježni pokrivač – skriveni izvor pitke vode” bili su Melita Lelić i dr. Jasmin Durmišević iz INZ-a i gost-predavač klimatolog i meteorolog Željko Majstorović.
– UN-ova tema ove godine je “očuvanje glečera kao izvora pitke vode u svijetu”. mi nemamo glečere, ali imamo snježni pokrivač, kojeg je i na najvišim bh. vrhovima iz godine u godinu sve manje. Oni su bitni kao zalihe pitke vode i kao rezervoari za godišnje obnavljanje pitke vode. Najbitnije je odgovorno upravljanje i očuvanje vodnih resursa – istakao je dr. Durmišević.
Seminar i okrugli stol bili su namijenjeni zdravstvenim profesionalcima iz oblasti javnog zdravstva, sanitarnim, veterinarskim i tržišnim inspektorima, predstavnicima vladinih ustanova, nevladinih organizacija, komunalnih i vodoprivrednih preduzeća i udruženja građana.
Istaknuto je da je voda neophodna i veoma važna za sve aspekte ljudskog života, zdravlja, proizvodnju hrane te da bez kvalitetne i zdrave vode nema života na Zemlji za čovjeka.
– Pokazuje se povezanost i važnost snijega sa aktuelnom situacijom sa vodom. Ove klimatske promjene su napravile već mnogo toga. Snijega je sve manje, a time i vode koja puni izvore u podnožju tih planina. Primjera radi, Vrelo rijeke Bosne je po prvi put otkako postoje zapisi o tom mjestu presušilo nekoliko dana krajem prošlog ljeta – istakao je Majstorović.
On je naglasio da društvo mora uložiti više napora u bolje vodosnabdijevanje, zaštitu šuma od sve češćih požara, erozije i degradacije tla.
– Moramo naći načine da se prilagodimo novoj situaciji ekstrema – suša – poplava – suša – nevrijeme – niske – visoke temperature – istakao je Majstorović.
Svjetski dan vode, koji je ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1993. godine, svake godine donosi posebnu temu s ciljem podizanja globalne svijesti o pitanjima vezanim za vodu. Tokom okruglog stola učesnici su imali priliku da čuju najnovije analize i prijedloge za unapređenje sistema vodosnabdijevanja i zaštite vodnih tokova.
Tokom skupa u Zenici predstavljena je višegodišnja analiza mikrobiološke i hemijske ispravnosti vode u vodnim objektima Zeničko-dobojskog kantona.
Dok gradski vodovodi kojima upravljaju javna preduzeća i ustanove imaju gotovo 100-procentnu ispravnost, stanje lokalnih izvorišta (javne česme, rijeke, bunari, seoski vodovodi) je iz godine u godinu lošije. Tako je lani od 676 uzoraka čak 539 (79,73 posto) bilo mikrobiološki neispravno, dok je nešto više od dva posto tih uzoraka bilo i hemijski neispravno.
Istaknuto je da su najčešći uzroci neispravnosti vode – infrastrukturni, sanitarni i okolišni faktori, ali i smanjenje padavina, zagađenje i sezonske oscilacije. Okupljeni stručnjaci ističu da bez sveobuhvatne akcije i angažmana iz godine u godinu ćemo imati sve manje čiste vode za piće, ali i tehničke vode za druge potrebe, saopćeno je iz INZ-a.
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u Bukureštu selekciju Rumunije sa 1:0 u prvom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine.
Strijelac jedinog gola bio je Gigović u 14. minuti.
Reprezentacija BiH pobjedom je započela kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, savladavši u gostima favoriziranu Rumuniju. Ovo je ujedno bila i prva pobjeda selektora Sergeja Barbareza otkako je preuzeo kormilo reprezentacije.
BiH je odigrala dobro prvo poluvrijeme u kojem je uspjela iskoristiti svoju priliku i postići jedini pogodak na utakmici. Izabranici selektora Sergeja Barbareza odigrali su veoma disciplinovano, agresivno po cijelom terenu, a od 14. minute došli su i do prednosti. Kolašinac je nakon lijepe akcije u kojoj su učestvovali Dedić i Džeko, ušao u kazneni prostor i na drugoj stativi pronašao Gigovića koji je poslao loptu u mrežu.
Nakon primljenog gola Rumuni su preuzeli inicijativu, ali je BiH zahvaljujući požrtvovanoj igri uspjela sačuvati svoj gol, iako su domaći imali dvije dobre prilike preko Dragusa koji nije bio precizan iz izglednih situacija.
U drugo poluvrijeme BiH je ušla bez kapitena Džeke koji je morao ostati u svlačionici zbog povrede, a ubrzo je Barbarez morao mijenjati i strijelca jedinog gola Gigovića koji je povrijedio rame.
Rumuni su od početka drugog dijela krenuli potpuno napadački, a veliku priliku imali su u 57. minuti, ponovo preko Dragusa čiji udarac sa pet metara je odbranio Vasilj.
Nekoliko minuta prije toga dogodila se sporna situacija kada je Tahirović neoprezno igrao rukom u šesnaestercu. Sudija je nakon pregleda snimka odlučio da ne pokaže na bijelu tačku s obzirom na to da je lopta izlazila iz kaznenog prostiora te da nije bilo namjere u igranju rukom.
I u nastavku meča Rumuni su napadali, ali bez nekog učinka s obzirom na to da su igrači BiH uspješno branili svoj gol te na kraju uspjeli doći do velike pobjede.
BiH je u sudijskoj nadoknadi mogla i do drugog gola, kada jer Baždar ukrao loptu na centru i izašao sam pred golmana Nitu, ali je u pokušaju loba prebacio gol.
BiH je u ovom meču nastupila u sastavu: Vasilj, Malić (od 87. Bičakčić), Radeljić, Barišić, Kolašinac, Šunjić, Tahirović (od 77. Šarić), Gigović (od 62. Memić), Dedić (od 77. Burnić), Demirović, Džeko (od 46. Baždar).
Susret na National Areni u Bukureštu sudio je Nizozemac Danny Makkelie.
U drugom kolu BiH u ponedjeljak u Zenici dočekuje selekciju Kipra.
Međunarodni dan šuma ili Svjetski dan šuma obilježava se svake godine 21. marta, a ovaj datum ustanovljen je 1971. godine kada se obilježavao kao Dan šuma, na inicijativu Evropske poljoprivredne konfederacije, kako bi se istaknula važnost drveća i brojne dobrobiti šumske vegetacije.
Šume su jedan od najraznovrsnijih bioloških ekosustava, u kojima živi više od 80 posto kopnenih vrsta. Predstavljaju prirodno stanište brojnim biljkama, životinjama, gljivama i mikroorganizmima, zbog čega imaju izrazitu slojevitost, ali i međusobnu povezanost svih članova zajednice.
Svjetski dan šuma proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2013. godine kako bi se ojačala svijest zajednice o važnosti šuma te doprinijelo njihovom očuvanju i održivom gospodarenju.
Svake se godine naglasak pri obilježavanju Dana šuma stavi na određenu temu, a ovogodišnja tema za Svjetski dan šuma 2025. je “Šume i hrana”.
Profesorica sa Katedre za uzgajanje šuma i urbanog zelenila Univerziteta u Sarajevu – Šumarski fakultet Mirzeta Memišević Hodžić u razgovoru za Fenu kazala je da postoje različite podjele koristi od šuma, gdje se prihodi od drveta sve manje smatraju glavnom korišću, a ostale koristi sve važnijima.
U javnosti je, navodi Memišević Hodžić, možda najpoznatija podjela na ekonomske i općekorisne funkcije šuma, koje obuhvataju sve što bi svaki stanovnik Bosne i Hercegovine nakon kraćeg razmišljanja mogao osvijestiti: čist zrak, pitka voda, šumski plodovi, zaštita od ekstremnih klimatskih pojava, sklonište u slučaju ekstremnih klimatskih pojava ili ratnih dejstava…
– Nešto novija podjela govori o regulirajućim koristima, materijalnim koristima i nematerijalnim koristima. Materijalne koristi obuhvataju prirodne i materijalne sirovine, energiju, hranu za ljude i životinje, ljekovite resurse… Regulirajuće koristi podrazumijevaju stvaranje i održavanje staništa; podršku procesu oprašivanja; reguliranje kvalitete zraka; reguliranje količine i protoka slatkih te kvalitete slanih i slatkih voda; reguliranje klimatskih procesa; reguliranje procesa formiranja i zaštite zemljišta; sprečavanje i ublažavanja rizika od prirodnih katastrofa i kriznih događaja… U svjetlu klimatskih promjena i učestalih katastrofa, regulirajuće koristi sve više dolaze u fokus. Nematerijalne koristi podrazumijevaju koristi kroz podršku procesima učenja, fizičkom i psihičkom zdravlju, razvoju identiteta pojedinaca i zajednica, održivost prirodnog nasljeđa… – pojasnila je Memišević Hodžić.
Govoreći o tome kako se godišnje uništava nekoliko miliona hektara šume, istakla je da su, nažalost, šume još uvijek ugrožene u cijelom svijetu.
– I to kroz različite antropogene aktivnosti, kao što su u prvom redu masovna krčenja šuma u svrhu pretvaranja u obradive ili građevinske površine, namjerno ili nenamjerno (ali sa elementima odgovornosti pojedinaca) izazvane šumske požare koji u ljetnim mjesecima često progutaju hiljade, desetine hiljada, stotine hiljada, čak i milione hektara šuma, a naravno često ugroze i urbana naselja i ljudske živote. Tu su još i klimatske promjene i brojni drugi izazovi sa kojima se šume susreću – rekla je Memišević Hodžić.
Kada je riječ o ovogodišnjoj temi za Svjetski dan šuma “Šume i hrana”, napominje kako je poznato da u šumi postoje izvori hrane koje direktno možemo koristiti.
– Tu prije svega spadaju šumski plodovi poznati kao šumsko voće koje direktno možemo jesti (naprimjer maline, kupine, borovnice jagode, lješnjaci), šumski plodovi koje prerađujemo (naprimjer divlje jabuke od kojih pravimo sirće), jestive gljive, mladi listovi i kora nekih vrsta drveća, čije je korištenje kod nas poznato u kriznim situacijama, meso divljači i brojni drugi proizvodi šume. Međutim, utjecaj šume na izvore hrane, posebno za stanovništvo u ruralnim područjima koja gravitiraju šumama i zavise od šume, tu ne prestaje. Stabilnost šumskih ekosistema ključno je za reguliranje količine i kvaliteta vode za piće i za navodnjavanje površina pod agrikulturama. Također i za procese formiranja i zaštite zemljišta i brojne druge pojave od kojih ovisi uspješnost proizvodnje hrane u područjima u blizini šuma, koje često naseljavaju starosjedilačke zajednice orijentirane ponekad isključivo na prirodne resurse – kaže Memišević Hodžić.
Podsjeća da u Federaciji Bosne i Hercegovine već petnaest godina ne postoji zakon o šumama koji bi regulirao principe gospodarenja šumama, njihovog očuvanja, zaštite i unapređenja.
– Šumama se gospodari na osnovu kantonalnih zakona. Pored potrebe hitnog usvajanja kvalitetnog zakona o šumama na nivou FBiH, potrebna je i izrada i usvajanje zakona o šumama na nivou Bosne i Hercegovine, jer administrativna granica između entiteta ne korespondira s prirodnim kompleksima šuma – istakla u razgovoru za Fenu Mirzeta Memišević Hodžić.