Izložba ratne opreme i ratnih ekponata iz odbrambeno-oslobodilačkog rata

srijeda, 21 Oktobar 2020 13:04

Na današnji dan prije 28 godina, Odlukom Predsjedništva RBiH formiran je 5. Korpus Armije R BiH.

Tim povodom, na veoma simboličan, prigodan i nadasve fantastičan način, kroz izložbu ratne opreme i eksponata iz proteklog rata, neformalna grupa mladih ljudi s područja naše općine, Udruženje mladih ‘’511 Bosanska Krupa’’ izložilo je bogat opus ratnih amblema, uniformi, ratnih fotografija, pisanih tragova, oružja i municije te drugih različitih ratnih eksponata, koji će našim sugrađanima biti dostupni do petka od 10h do 15h u Gradskoj galeriji.

Mustafa Čataković, mladić iz Bosanske Krupe, kako sam navodi, skupljao je i sastavljao ovu izložbu dvije godine, zajedno sa svojim prijateljima i sretan je što je ima priliku prikazati.

„Do eksponata smo došli tako što smo tražili od ljudi, boraca, sugrađana. Svima smo objasnili šta radimo i zbog čega radimo, da će to ostati sačuvano. Neki su nam dali, neki prodali. Onda smo dobijali kontakte ljudi iz Cazina, Bužima, Bihaća, koji su također ustupali svoje sačuvane stvari iz rata. Što se tiče improviziranih stvari, tu je jedino maketa, reljef općine Bosanska Krupa čime smo mlađima pokušali dočarati liniju odbrane u Bosanskoj Krupi, odnos snaga, naše 511. Slavne i neprijatelja koji nas je okruživao. Želimo sačuvati sjećanje na naše borce koji su živi i borce ako Bog da šehide koji su pali u odbrani BiH, želimo informisati i aktivirati mlade, jer ništa nije bilo uzalud. Danas mi ne bi ovako hodali da nije bilo boraca 5. Korpusa“ , kaže Mustafa Čataković, autor izložbe.

Izložba ratne opreme i vojnih eksponata iz odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992 – 1995, kako su nazvali izložbu probudila je mnoga sjećanja i emocije te nas, koji se sjećamo rata, vratila u one kad smo živjeli tu stvarnost, a radovali se slobodi. Sad gledajući cjelokupni prizor, ratne uniforme, slike i ambleme, ratne karte i ostavštinu hrabrih boraca koji više nisu s nama, ali i svih onih koji su svoju vojnu ostavštinu dali u ovaj simboličan muzej sjećanja i historije jednog naroda, najviše ipak zabole i opomenu komadi municije i oružja, sakupljeni na različitim mjestima naše općine, pa i kantona – sve ono što nas nije ubilo, a moglo je!

Prisutni nisu mogli sakriti ni oduševljenje, ali ni sjetu na sve one dane koje smo prošli, a mlađi su s istinitim interesovanjem I pažnjom prilazili svemu, osluškujući priče, sjećanja.

Vrijedna je ovo izložba, vrijednija od novca, a da vrijedi pogledati i u stalnoj je postavci negdje ovjekovječiti, složio se načelnik Armin Halitović

„Vraćena su moja sjećanja 25 do 28 godina unazad kroz sve ono što se danas vidjelo, uniforme, borbenu tehniku. Zaista, ovim mladim ljudima odajem veliko priznanje. Trud se isplatio. Možda evo da pošaljem i poruku svima onima koji imaju neke eksponate da kontaktiraju ove momke i da im predaju što su sačuvali jer oni to čuvaju, održavaju. Ne treba na ovome stati, ne treba ovo gledati samo 21. oktobra nego češće mora biti izloženo i u Bosanskoj Krupi i u drugim općinama USK, kako bi se posvjedočilo čime smo se borili, kako je to sve izgledalo. Samo amblemi jedinica iz sastava 5. Korpusa dovoljni su da osvježe naša pamćenja. Zaista sam fasciniran’’, istakao je načelnik Halitović.

 

Elma V.

Ocijeni
(0 glasova)
Čitano 534 puta

Radio BK LIVE

 

BOSANSKA KRUPA Vrijeme  

Trenutno na portalu

Ko je na portalu: 1961 gostiju i nema prijavljenih članova

O NAMA

Radio Bosanska Krupa emituje dnevno 17 sati programa. Ovaj radio svojim signalom sa stereo predajnika snage 1000W pokriva cjelokupnu teritoriju opštine Bosanska Krupa i dijelove opština Bihać, Cazin, Sanski Most, Bužim i Bosanski Novi. ...

KONTAKT

+387 37 471 111 Direktor/Marketing (tlf/fax)

+387 37 476 514 Izvršni direktor za program

+387 37 476 515 Režija/Studio

+387 37 470 005 Redakcija

e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Bosanska Krupa u slikama

KrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupa