E-pošta: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

U sklopu istraživanja tržišta rada 2022/2023, koje na godišnjem nivou provode Federalni zavod i kantonalne službe za zapošljavanje, tokom septembra i oktobra organizovano je anketiranje reprezentativnog uzorka poslodavaca iz Federacije BiH koji imaju pet i više zaposlenih.

Ova aktivnost je provedena u okviru projekta „Unapređenje istraživanja tržišta rada“ kojeg finansira Evropska unija i provodi se uz ujednačenu metodologiju istraživanja na nivou Bosne i Hercegovine.

Prema obliku vlasništva, istraživanjem je najviše obuhvaćeno subjekata iz privatnog sektora (94 posto), a prema veličini, najviše je mikro (45 posto), zatim malih (37 posto), srednjih (12 posto) i velikih firmi (6 posto), što odgovara privrednoj situaciji u FBiH.

Od ukupno 1.380 anketiranih poslodavaca, prema navodima iz Federalnog zavoda za zapošljavanje,  njih 790 ili 57,2 posto je iskazalo potrebu za zapošljavanjem novih radnika u 2023. godini (čak njih 5.630), uglavnom zbog očekivanog povećanja obima poslovanja. Najveće procijenjene potrebe za novim zapošljavanjem u narednoj godini iskazane su za zanimanjima u industriji (31 posto), kao i u uslužnim djelatnostima (31 posto), zatim u trgovini (27 posto) i građevinarstvu (11 posto).

Prema stručnoj spremi, poslodavci su iskazali najveće potrebe za radnicima sa srednjom stručnom spremom III stepena (KV), i to 62 posto. Slijedi tražnja za radnicima srednje stručne spreme IV stepena (SSS) 23 posto, te za radnicima visoke stručne spreme (VSS) 8 posto.

Najtraženija zanimanja III i IV stepena srednje stručne spreme u 2023. godini, prema rezultatima anketiranja, će biti: prodavač - trgovac, konobar, šivač, bravar, zavarivač - varilac, telefonist - call centar operater, kuhar, vozač kamiona, zidar, CNC operater, stolar, tesar, krojač, armirač, elektrotehničar i mašinski tehničar. Iskazana je i značajna potražnja za pomoćnim radnicima u proizvodnji i radnicima za jednostavne poslove.

Za zanimanja sa fakultetskim obrazovanjem, najveća potražnja prema prognozama poslodavaca će biti iskazana za radnicima iz IT sektora (inžinjeri elektrotehnike, sistem inžinjeri, programeri, IT developeri i dr.), zatim ekonomistima, magistrima farmacije, te mašinskim i građevinskim inžinjerima.

Od specifičnih kategorija, većina poslodavaca je iskazala spremnost za zapošljavanje mladih bez radnog iskustva, demobilisanih boraca, nekvalifikovanih radnika i žena iz ruralnih područja, a najmanje su spremni zaposliti migrante kao potencijalnu novu radnu snagu na tržištu rada u Federaciji BiH.

Gotovo 70 posto anketiranih poslodavaca procjenjuje/planira rast obima poslovanja (proizvodnje, prodaje i usluga) i rast finansijskog rezultata u 2023. godini, što ukazuje na optimizam tj. očekivanje i nadanje poslodavca ka poboljšanju poslovnog ambijenta. Povećanje plaća radnicima u narednoj godini prognozira 936 ili 68 posto anketiranih poslodavaca, uglavnom u iznosu do 10 posto.

Potrebe za dodatnim osposobljavanjem radnika u narednoj godini, u skladu sa svojim planovima uvođenja novih tehnologija i promjena u procesu rada, navelo je nešto više od 25 posto anketiranih poslodavaca, najvećim dijelom iz grupe industrijskih djelatnosti. Navedeni poslodavci najviše imaju potrebu za organizovanjem obuke za konkretne poslove u okviru radnog mjesta, zatim obuke za rad na računaru, te za dokvalifikacijom i prekvalifikacijom u okviru formalnog obrazovanja.

U kontekstu mogućnosti pružanja podrške organizovanju praktične nastave, 517 poslodavca ili 37 posto od ukupno anketiranih je izjavilo da ima mogućnosti i da je spremno primiti učenike ili studente na praktičnu nastavu, najvećim dijelom za sljedeća zanimanja: prodavač-trgovac, konobar, kuhar, šivač, bravar, zavarivač-varilac, CNC operater, automehaničar, krojač, obućar, stolar, zidar, mašinski tehničar, električar, ekonomista, mašinski inženjer i programer.

Istraživanje je pokazalo da anketirani poslodavci nove zaposlenike najčešće traže putem ličnih kontakata, zatim korištenjem usluga javnih službi za zapošljavanje, te korištenjem društvenih mreža i vlastite baze podataka.

Kako istiiču iz Federalnog zavoda za zapošljavanje, cjelovit izvještaj o istraživanju tržišta rada u Federaciji BiH 2022/2023 će bit objavljen do kraja ove godine.

(FENA)

U okviru 5. kola Košarkaškog prvenstva BiH, ekipa Proma iz Donjeg Vakufa upisala i drugu uzastopnu pobjedu.

Savladali su nakon produžetaka ekipu Posušja 107:105, a junak ekipe Proma ponovo je bio Eman Šertović. Eman je bio najefikasniji igrač pobjedničke ekipe sa 23 poena, a dao je i ključna slobodna bacanja za pobjedu ekipe iz Donjeg Vakufa u posljednjim sekundama utakmice.

Eman Šertović

Džanan Musa nastavlja da briljira u dresu Reala iz Madrida. Vodio je ekipu iz prijestolnice Španije do pobjede nad Valensijom od 79:62. Za samo 18 minuta provedenih na parketu Musa je ubacio 22 poena a posebno je impresivna statistika za 3 poena 6 od 6 ( 6 pokušaja - 6 ubačenih trojki) 100 %. Reprezentativac BiH je najefikasniji igrač Kraljevskog kluba u svim takmičenjima.

b 220914006

U najjačoj Košarkaškoj ligi NBA , BiH reprezentativac Jusuf Nurkić nastavlja da pruža odlične partije. U pobjedi  Potrland Trail Blazersa nad Indiana Pacersima 116:100. Jusuf je bio jedan od najboljih pojedinaca susreta. Centar naše reperezentacije za 28 minuta igre postigao je 19 poena, imao 6 skokova te upisao 4 asistenicije.

Nurkic

Emir Sedić

Nogometaši Brazila plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru. Petostruki prvaci svijeta su u osmini finala bez većih problema pobijedili selekciju Južne Koreje sa 4:1 i zakazali četvrtfinale sa viceprvakom svijeta selekcijom Hrvatske.

Brazilci su odigrali najbolje poluvrijeme na turniru, a u pojedinim trenucima filigranski preciznim akcijama i minijaturama ispred gola podsjetili na najbolje dane brazilskog nogometa.

Od početka susreta krenuli su napadački a već nakon nešto više od pola sata imali su četiri gola prednosti, koja je mogla biti i ubjedljivija.

U sedmoj minuti Vinicius Junior je doveo svoju ekipu u vodstvo preciznim udarcem sa 15 metara iskosa, a samo šest minute kasnije prednost je udvostručio Neymar sa bijele tačke. Richarlison je fauliran u šesnaestercu Koreje, sudija je pokazao na bijelu tačku, a napadač PSG-a bio je siguran realizator najstrožije kazne.

Richarlison je u 29. minuti započeo i završio najljepšu akciju na utakmici i postigao svoj treći pogodak u Kataru, dok je Paqueta u 36. minuti pogodio nakon asistencije Viniciusa za ubjedljivih 4:0. Imao je Brazil još nekoliko prilika preko Neymara, Richarlisona i Paquete, ali je golman Koreje odbranio njihove udarce.

Koreja je u prvom dijelu također imala nekoliko dobrih akcija a jednom je ozbiljno zaprijetila preko Hwang Hee-Chana koji je šutirao snažno i precizno pod prečku, ali je golman Brazila Alison krajnjim naporom izbio loptu u korner.

U drugom poluvremenu obje ekipe imale su po nekoliko prilika, a jednu su iskoristili nogometaši Koreje koji su u 77. minuti došli do počasnog pogotka. Strijelac je bio Paik Seungho koji je snažnim udarcem sa 25 metara savladao Alissona za konačnih 4:1.

Brazil će u četvrtfinalu 9. decembra igrati protiv Hrvatske, koja je danas pobijedila selekciju Japana boljim izvođenjem jedanaestraca sa 3:1.

Plasman u četvrtfinale izborile su još selekcije Nizozemske i Argentine koje će se također sastati 9. decembra, te Engleske i Francuske koje će odmjeriti snage dan kasnije. Posljednji četvrtfinalisti bit će poznati u utorak kada se igraju preostala dva meča osmine finala između Španije i Maroka (16.00) te Portugala i Švicarske (20.00).

(FENA)

Nogometna selekcija Hrvatske plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru, nakon što je danas nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca s 4:2 savladala selekciju Japana.

Regularni tok utakmice završen je rezultatom 1:1, dok je Hrvatska bila bolja u jedanaestercima s 3:1.

Utakmica je počela jakim tempom i s dosta prilika s obje strane. Hrvatska, koja je na papiru bila favorit, težila je ka posjedu lopte i kreiranju akcija, a Japan je svoje šanse tražio iz kontranapada i u nekoliko navrata na taj način su ugrozili gol protivnika.

Japan je već u trećem minutu susreta imao odličnu priliku za gol, ali odbrana Hrvatske je bila na nivou. Samo pet minuta kasnije Perišić je imao odličnu šansu, međutim nije se snašao, te se Japan uspješno odbranio.

Hrvatska je sredinom prvog poluvremena pravila pritisak na zadnju liniju Japana, što je ovoj azijskoj reprezentaciji pravilo dosta problema, međutim takvu situaciju na terenu aktuelni viceprvak svijeta nije uspio iskoristiti.

Krajem prvog dijela susreta Japan je imao nekoliko odličnih napada. Nakon što je u 41. minutu Kamada promašio odličnu priliku, dva minuta kasnije gol za vodstvo Japana postiže Maeda.

U drugom poluvremenu Hrvati su krenuli snažno po izjednačenje. Ofanziva „vatrenih“ je urodila plodom već u 55. minutu susreta kada odličan gol glavom postiže Perišić.

U nastavku meča obje ekipe su se ravnopravno smjenjivale u napadima i kreirale nekoliko dobrih prilika za promjenu rezultata, ali mreže su mirovale. Kako se bližio kraj regularnog dijela susreta, nogometaši na terenu su igrali opreznije. Regularni dio meča je okončan rezultatom 1:1.

Gledaoci su u produžecima vidjeli nekoliko dobrih prilika, međutim promjene rezultata nije bilo, nakon čega su ekipe pristupile izvođenju jedanaesteraca.

Golman Hrvatske Dominik Livaković odbranio je tri šuta s bijele tačke japanskih nogometaša i donio plasman u četvrtfinale Hrvatskoj.

Hrvatska će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika večerašnjeg duela između Brazila i Južne Koreje.