U Gradu Bosanska Krupa održana je trodnevna 5. Konferencija umrežavanja bosanskohercegovačkih djevojaka i žena iz Bosne i Hercegovine i dijaspore, pod nazivom „Ujedinjene za mir i sigurnost“, koja je okupila 310 žena iz 62 Udruženja, iz ukupno 27 bosanskohercegovačkih gradova i općina, te zemalja Italije, Njemačke, Austrije, Srbije i Švedske.
Generalni pokrovitelj Konferencije je Grad Bosanska Krupa, na čelu sa gradonačelnikom Arminom Halitovićem, koji je istaknuo: „tema konferencije je svevremenska tema jer su nam mir i sigurnost uvijek potrebni. Grad Bosanska Krupa ima pet Udruženja žena. Ono zbog čega ih ja podržavam, jeste međusobna uspješna saradnja i ta Udruženja i Udruženje „Ujedinjene žene“ će uvijek imati podršku Grada Bosanska Krupa za ove i slične manifestacije“.
Konferencija je realizovana u organizaciji Udruženja „Ujedinjene žene“, uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a (PBF), u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, rezidentne koordinatorica UN-a u BiH, UN Women, Međunarodne organizacije za migracije (IOM), te Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA). Da su „žene vodilje i nositeljice procesa izgradnje mira u Bosni i Hercegovini“, potvrdio je Samir Purić, predstavnik Međunarodne organizacije za migracije (IOM), te je za Radio Bosanska Krupa istaknuo: „žene u BiH u svojim zajednicama u civilnom društvu, u institucijama, svakodnevno doprinose stabilnosti, sigurnosti i boljem životu za sve nas. Mi to prepoznajemo i želimo da budemo partneri u tom procesu. Kroz projekat pružamo konkretnu podršku jačanja kapaciteta od lokalnih incijativa koje vode žene, do osnaživanja žena za učešće u dijalogu, donošenju odluka i zagovaranju politika koje odgovaraju sa potrebama svakog pojedinca u zajednici. Mi vjerujemo u njihovu snagu i viziju i želimo biti saveznici u borbi za društvo u kojem su mir i sigurnost stvarnost, a ne samo ideja. Neka ova Konferencija bude prostor podrške, međusobnog osnaživanja i zajedničkog učenja, da se podsjetimo da mir i sigurnost nisu apstraktni pojmovi, nego naša svakodnevnica“.
Prvi dan Konferencije protekao je kroz promociju aktivizma, kroz iskustva doajenki bosanskohercegovačkog aktivizma, a kroz Panel „Aktivizam kao životni izbor“. Uslijedile su lične i profesionalne priče žena, koje se bore za pravdu istinu i sigurnost, gdje su se kroz Panel „Na prvoj liniji: Žene u borbi za sigurnost, pravdu i istinu“, prisutnima, predstavile i obratile pukovnica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine Enida Ramić, predsjednica Mreže policijskih službenica Bosne i Hercegovine Kristina Jozić, predsjednica Kantonalnog suda u Bihaću Fata Nadarević, te bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica Gordana Katana. Nakon zajedničkog ručka i umrežavanja je uslijedilo Interaktivno predavanje iz psihologije na temu „Kako postići i očuvati mir u sebi?“, kroz koje je prof.dr.sc. Vildana Aziraj Smajić klinička psihologinja, prikazala smjernice pronalaska unutrašnjeg mira u vremenu stalnih izazova, kao i razumijevanja emocija, upravljana stresom i ličnim razvojem. Završetak prvog dana je obilježen svečanom dodjelom „Memoranduma o zajedničkom djelovanju u provođenju UN rezolucije 1325“, predsjednicama Udruženja, povodom ovogodišnjeg obilježavanja 25 godina od usvajanja UN-ove rezolucije 1325 „Žene, mir i sigurnost“. Donošenje ove rezolucije predstavilo je jednu od nadahnutih odluka Vijeća sigurnosti UN-a, a da „naglašava da su pitanje mira i sigurnosti, neraskidivo povezani sa ravnopravnim učešćem i žena i muškaraca“, potvrdila je prof.dr. Jasna Hamzabegović, predsjednica Udruženja „Ujedinjene žene“, te je za Radio Bosanska Krupa kazala: „ova rezolucija po prvi put ukazuje na poseban uticaj potrebe, interese i doprinos žena, tokom i nakon oružanih sukoba. Danas je „Žene, mir i sigurnost“ međunarodno priznat koncept, koji omogućava da se sve više čuje glas žena. Da do izražaja dođe njihov veliki potencijal, da budu mirovne aktivistkinje i nositeljice promjena“.
Radionica „Od Memoranduma do akcije: konkretni koraci za provedbu UN Rezolucije 1325“, obilježila je drugi dan Konferencije, na kojoj su utvrđeni konkretni koraci u kontekstu provođenja rezolucije i zajedničkog djelovanja potpisnica Memoranduma u narednih 12 mjeseci.
Žene širom svijeta se ujedinjuju, kao nikada ranije. Bilo da je riječ o borbi za osnovna ljudska prava, jednakost u radnom okruženju ili slobodu odlučivanja, solidarnost među ženama, postaje ključna snaga pozitivnih društvenih promjena jer u svijetu punom izazova, ženska solidarnost postaje jedno od najmoćnijih oružja za promjenu. Ujedinjene žena je mnogo više od borbe za prava – to je borba za dostojanstvo, vidljivost, mir i sigurnost. To je poruka da nijedna žena ne treba da bude tiha, nevidljiva ili sama. U današnjem vremenu, sve je jasnije – kada se žene ujedine, rađa se pokret, koji mijenja na pozitivno društvo iz korijena.
Erna Redžić