Nedjelja, 8 Decembra, 2024
spot_img

Top 5 ove sedmice

spot_img

Slične objave

OBILJEŽENO 30 GODINA OD BITKE „MOSTOBRAN ’94“ OSTRUŽNICA

Prigodnim sadržajima u Bosanskoj Krupi danas je obilježeno 30 godina od bitke „Mostobran 94“.

Obilježavanje je započelo učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na Centralno šehidsko spomen-obilježje u Bosanskoj Krupi. 

Okupljeni na Trgu Alije Izetbegovića, učesnici marša uputili su se prema Mašićima gdje je na Brodu vitezova održan historijski čas u sklopu kojeg je prisutnima predstavljen značaj i tijek bitke „Mostobran 94“. Preko Halkića kolona se uputila prema Johovici gdje je, tradicionalno, upriličeno druženje s mještanima uz kafu i kolače. Po dolasku na Ostružnicu, na Šehidsko turbe položeno je cvijeće i proučena Fatiha, nakon čega se uputilo prema Ceru gdje pred duše poginulih proučen Jasin. 

Velikom broju prisutnih obratio se, kao domaćin, gradonačelnik grada Bosanska Krupa Armin Halitović, Alija Duraković Gumeni, nosilac najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan”, general Emir Kliko, ratni starješina 511. slavne brdske brigade i član komande Petog korpusa te Šefik Veladžić Šeki, nosilac “Zlatnog ljiljana” i komandant jurišnog bataljona 505. viteške bbr. Ovom prilikom, gradonačelnik Halitović uručio je zahvalnice onima koji su svojim dugogodišnjim djelovanjem radili na izgradnji i očuvanju kulturnog sjećanja na ovu značajnu bitku i to: Ismetu Velagiću (posthumno), Udruženju RVI Bosanska Krupa, Huseinu Dizdareviću, Elviru Musliću te Admiru Pečenkoviću. 

U kulturno-zabavnom dijelu obilježavanja upriličen je nastup hora “Gazije” te izložba ratnih fotografija Agana Brace Skenderovića. Ugodnim druženjem mještana Ostružnice, učesnika marša te prisutnih delegacija okončano je obilježavanje 30 godina od bitke „Mostobran ’94“.

Iako ovom bitkom Bosanska Krupa nije oslobođena, „Mostobran 94“ upisao se u historiju Bosanske Krupe, ali i Bosne i Hercegovine kao jedan od najznačajnijih datuma bosanskokrupske ratne povijesti. Te 1994. godine, borci i starješine 505. Viteške brdske brigade su, u sadejstvu sa jedinicama 511. Slavne i prištapskim jedinicama Petog korpusa ARBiH forsirali rijeku Unu u namjeri da što dublje prodru u okupiranu teritoriju i dalje uspostave mostobran te se spoje sa jedinicama 5. korpusa koje su napredovale iz pravca Velikog Radića prema Bosanskoj Krupi.

Forsiranje rijeke do tada je bila velika nepoznanica za sve borce i starješine 505. viteške, ali su tada dokazali da se mudrim vođenjem i dobrim planiranjem mogu ostvariti ciljevi koje je do tada bilo teško i zamisliti. Faktor iznenađenja bio je potpun i tad su prilikom prodora u dubinu okupirane teritorije agresoru naneseni ogromni gubici u živoj sili, komandnom kadru i materijalno tehničkim sredstvima.

Operacije na platou Ostružnice trajale su nekoliko dana a potom su se jedinice 5. korpusa zbog strateških odluka i nemogućnosti napredovanja iz drugog pravca napada, morale povući na lijevu obalu Une u reonu Mašića kod Bosanske Krupe.

U tim borbenim dejstvima smrtno su stradala 23 boraca iz 505. Viteške motorizovane brigade. Dan kada je forsirana rijeka Una obilježava se kao značajan datum u Bosanskoj Krupi.

Azra Ičanović/RadioBK