U sklopu Bosanskokrupskog sajma organske proizvodnje sinoć je na Gradskom keju u Bosanskoj Krupi održana promocija knjige „Sirovine animalnog porijekla“ autorica dr.sc. Edine Šertović i dr. sc. Melise Oraščanin.
Knjiga „Sirovine animalnog porijekla univerzitetski je udžbenik namijenjen prevashodno studentima prehrambenih tehnologija i nutricionizma, ali kako ističe docent doktorica Edina Šertović, i drugim naučnim radnicima, radnicima u procesu prehrambene tehnologije, a, na koncu i široj javnosti.
„Knjiga ‘Sirovine animalnog porijekla’ naučni je prvijenac kolegice Oraščanin i mene za čije smo se pisanje odlučili s obzirom na našu petnaestogodišnju saradnju i činjenicu da obje, u sklopu nastavnog procesa, držimo predmete koji pokrivaju sirovine animalnog porijekla. U sklopu knjige analizirali smo sirovine animalnog porijekla u koje, dakle, spadaju meso, riba, med, mlijeko i mliječni proizvodi i sl. Pored toga, u knjizi govorimo o sistemima sigurnosti hrane što je jako značajno prvenstveno za same potrošače, o aspektima zaštite životne sredine te smo, u jednom dijelu knjige, predstavili praktični dio istraživanja u kojem su analizirane osnovne komponente sirovina animalnog porijekla. U tom smislu, kako su se složili recenzenti knjige, osim studentima prehrambenih tehnologija i nutricionizma nego i drugim naučnim radnicima, radnicima u procesu proizvodnje u prehrambenim industrijama te, na koncu i široj javnosti. Trudeći se da složene procese pojednostavimo i, na taj nači, ih približimo širem spektru čitalaca, knjigom „Sirovine animalnog porijekla’ ukazali smo na makro- i mikronutrijente koji se nalaze u ovim sirovinama kao i na njihov značaj za normalno funkcioniranja organizma što bi svi mi, kao potrošači, trebali znati“, rekla je Šertović.
Sirovine animalnog porijekla, ističe dr.sc. Melisa Oraščanin, prehrambene su namirnice koje su čovjeku potrebne da bi dobio energiju i sačuvao imunološki sistem. Istovremeno, Oraščanin naglašava, da je, za normalno funkcionisanje organizma i očuvanje zdravlja, ipak, ključna raznovrsna prehrana kojom se unose svi makronutrijenti kako animalnog tako i biljnog porijekla
„Sve sirovine životinjskog porijekla, kad krenemo od mesa, ribe, jaja, meda, dakle, svega onoga što dobijemo od životinja, potrebno nam je da bismo dobili energiju i da bismo sačuvali naš imuni sistem. Zašto? Zato što su sve te namirnice bogate prvenstveno proteinima, zatim mineralima, vitaminima od kojih neke ne možemo pronaći u sirovinama biljnog porijekla. U slučaju nekonzumiranja ovih sirovina, kao naprimjer, u slučaju vegetarijanske ili veganske prehrane, može se pojaviti nedostatak nužno potrebnih vitamina i minerala koji se, u tom slučaju, moraju nadomjestiti različitim suplementima. S druge strane, kod (prvenstveno mlađe) populacije koja se bavi bodybuildingom ishrana je prvenstveno bazirana na unosu proteina koje nam nude upravo sirovine animalnog porijekla pri čemu se, naročito, u nastojanju da se dostigne željena razina proteina, konzumira pileći file, kao ‘čisti protein’ te različiti suplementi. Ovakav oblik prehrane baziran je na težnji da se što prije stekne željena masa, mada on često ide nauštrb nekih drugih nužno potrebnih nutrijenata koji se nastoje nadomjestiti putem, opet, različitih suplemenata što je, naravno nemoguće, jer suplementi ne mogu napraviti balans koji omogućava uravnotežena prehrana“, rekla je za Radio Bosanska Krupa dr. sc. Melisa Oraščanin.
Ono što nam, naposljetku, ostaje da kažemo da se, po pitanju zdrave prehrane, u moru informacija vezanih za koncept zdrave prehrane, a koje se nude putem medija i društvenih mreža, ipak, uvijek treba poslušati struka pa, stoga, knjigu „Sirovine animalnog porijekla“ dr. sc. Edine Šertović i dr. sc. Melise Oraščanin smatramo jednim od (niza) koraka potrebnih u pogledu osvješćivanja i upoznavanja stanovništva Bosne i Hercegovine sa zdravom prehranom i njezinim segmentima.
Azra Ičanović