Ispratismo 2018.godinu u svjetlu uspjeha

U sivilu današnjice, pored svih problema i nedaća s kojima se svakodnevno susrećemo, postoje i oni ljudi u našoj lokalnoj zajednici, koji konstantno, svojim radom, trudom, uspjehom i rezultatima, sijaju u tom sivilu i daju nadu za bolje sutra.

Čitavu prošlu godinu smo ih pratili, radovali se njihovim uspjesima, pričali njihove priče kroz naš medij i obavještavali vas o svakoj medalji, priznanju, napretku i sreći.Ispraćajući 2018.godinu i dočekujući 2019., mnogo se novih želja i ciljeva postavi, a budući da je 2018.godina ovih ljudi protekla u radu i uspjesima, mi im želimo mnogo više i bolje, a neke od njih smo upitali šta to očekuju u novoj, a šta je to bilo tako dobro u 2018.godini. Mnogo smo pisali o Karate klubu Feniks koji je iznjedrio vrsne karataše, državne prvake i proteklu godinu nakupio pregršt medalja. Senaid Veladžić, državni prvak u karateu, član KK Feniks, tek osnovac, s velikim ciljevima ulazi u 2019. godinu:

''U 2019. Nadam se nastupu na europskom prvenstvu u danskoj i da ponovim sve uspjehe iz 2018.godine i još vise sreće na balkanskom'' – kaže Senaid.

A kakva je bila 2018. godina Senaid nastavlja:''Početkom januara prošle godine sam već imao Austrian Champion cup gdje sam osvojio treće mjesto od 23 takmičenja. Na federalnom prvenstvu sam osvojio prvo mjesto, zatim državno također prvo mjesto i ostala međunarodna priznanja i nagrade.''

I Mujo Begić, glavni trener Feniksa također se pridružio čestitkama, te nam kazao na šta je ponosan u 2018.

''Ponosan sam što već imamo podmladak i gdje vidim da imamo svijetlu budućnost. Možemo računati na nove državne prvake i balkanske prvake i djecu koja će naslijediti i Senaida i Iman i ostale. Mi smo prinuđeni uvijek da imamo djecu, takmičare do kadeta, obzirom da smo svjesni gdje živimo i da nam djeca odlaze dalje na školovanje i trbuhom za kruhom. Ali smo sretni i prošle godine smo imali i državne viceprvake i prvake i s tim se ponosimo'' – kazao je Mujo.

Nemamo neki redoslijed kojim smo slagali priče ovih ljudi, udruženja i klubova, jer njihovi uspjesi niti se mogu porediti niti poredati, jer je svaki već velik, fantastičan i njihov, ali i naš, pomalo.Prošla godina je za udruženje Reis Džemaludin Čaušević bila jako uspješna. Pratili smo otvor kuće Reisa Dž.Čauševića u Arapuši, objavu knjige kao i osnivanje društva, a na šta su oni ponosni i šta očekuju kazao nam je Husnija Avdagić iz Udruženja.

''Za narednu godinu udruženje već ima zakazane promocije, gdje će dati težište na propagandu kako knjige tako i kuće Reisa Čauševića, širom Europe, gdje žive naši Bošnjaci. Želim sretnu novu godinu svim Krupljanima i Krupljankama i da im se ostvari sve ono što misle da im treba u toj godini'' – kazao je Avdagić.

Bilo je i mnogo pozitivnih primjera pojedinaca, koji su ime našeg grada pronijeli na više kontinenata. Almir Badnjević, o kome dosta čujemo i znamo, u vrijeme kad smo ga kontaktirali bio je u Dubaiju i dao nam je kratki osvrt na ono što je radio u 2018 i čemu teži u 2019. Za Almira je 2018. bila zaista uspješna, a neki od veoma važnih uspjeha, koje je iznio su između ostalog i imenovanje za vijećnika za regulatorna pitanja na europskom nivou,također je imenovan među 10 ljudi na svijetu zaduženih za pitanja kliničkog inženjeringa; postao je jedan od urednika Springerovog žurnala Health and Technology; izabran je u zvanje vanrednog profesora, a dodijeljena mu je nagrada Ličnost godine u BiH od strane SNL magazina. Kako sam kaže , šlag na kraju, postao je otac po drugi put te je porodica Badnjevic postala bogatija za još jednog člana.

A ono što želi za 2019.godini je zdravlje, dalji razvoj svega započetog, širenje u oblastima kojima se već bavi a moguća je i promjena branše, ističe Almir.

A da je naša krupa uvijek imala i vrijedne sportaše koji su njeno ime nosili i preko okeana, pokazuje nam i Eman Šertović, koji je otišao za svojim snovima da igra košarku i prošla godina, kako i sam kaže, bila je za njega dosta uspješna, a za sljedeću se nada mnogo više i bolje.

''U 2018. godini ponosan sam svojim trudom i radom. Uspio sam da igram u Bella Vista Bears u najjačoj nacionalnoj High school ligi Amerike - Grind Season. Uspjeli smo se plasirati na Final 8, što je za nas zaista bio veliki uspjeh. U 2018. godini moja ekipa je trenutno rangirana kao 27. ekipa u Americi. U 2019. godini ne planiram odustati ni posustati u svom daljem napredovanju. Sljedeći korak na putu ka profesionalnoj košarci je koledž'' – kaže Eman.

Knjiga o Uni nas je sve zadužila, a Faruk Šehić je ime koje u Bosanskoj Krupi svi znamo. On nam je kazao da 'pamti, uglavnom, putovanja, aerodrome, hotelske sobe, gradove i javne nastupe koje je imao.' A za 2019.godinu je samo poželio da ne bude gora od prethodne.

Nekoliko dobrih primjera došlo nam je i iz Jezerskog, gdje su svojom aktivnošću, žene pogotovo, izdigle se iz sivila i tišine i napravile velike pomake i uvele nove ideje za sve stanovnike ruralnih područja. Naime, Udruženje žena Vakat iz Jezerskog, prošle godine je imao svoj prvi sajam, posvećen baš ženi sa sela, a kroz ostale aktivnosti ovog udruženja, žele samo pospješiti položaj žena ali i lokalne zajednice i biti korisne i uspješne. Suada Harčević, predsjednica udruženja je svima poželjela sretne i ugodne praznike.

''Imali smo razne aktivnosti, najviše humanitarnih akcija ali i drugih društveno korisnih aktivnosti. Prvi put u historiji Jezerskog smo održali sajam koji je jako dobro prihvaćen. I u narednoj godini planiramo nastaviti sa svojim aktivnostima i vidjećemo gdje će nas sve to odvesti'' – kaže Suada.

Da su u Jezerskom poduzetni i spremni na velike stvari, kazuje nam i primjer KBS Jezerski, koji su tek godinu dana stari, a već su nanizali dosta uspjeha. Prošle godine imali su priliku i organizirati, prvi put u Bosanskoj Krupi, i Tekvando kantonalno prvenstvo, što govori o ozbiljnosti rada i uspjeha ovog kluba. Koje su njihove želje za narednu te na šta su posebno ponosni u 2018. Kazala nam je Mirta Subašić, predsjednica kluba.

''Ja sam ponosna na ovu prelijepu djecu koja treniraju i želim da ovako nastave i da i sljedeće godine nižu uspjehe kao i ove. A u 2019.godini nadam se da će donijeti sve moguće medalje s takmičenja u narednoj godini'' – kazala je Mirta.

A da sve lijepe želje, čestitke i dobre stvari kreću od djece, a ujedno i od obrazovnih ustanova, u nemogućnosti da ih sve posjetimo i stavimo u ovu novogodišnji čestitku, razgovarali smo s direktoricom dječijeg vrtića Bosanska Krupa, koji ovu godinu zaista mogu označiti kao uspješna. Pored mnoštvo dobrih praksi, projekata, aktivnosti i rada, ovaj vrtić je 2018.godinu ispratio s pjesmom i plesom. Na šta su oni ponosni, rekla nam je direktorica Alma Mesić. 

''U 2019.godini očekujemo da ćemo imati najmanje pet grupa primarnog programa, da nećemo imati problema s potpisivanjem ugovora s našim uposlenicima, da će naši roditelji imati adekvatan posao da bi mogli priuštiti vrtić za svoje dijete. U 2019.godini želimo svim građanima Bosanske Krupe sve najbolje, posebno našoj dječici i njihovim roditeljima'' – rekla je Alma.

I za sam kraj, iako nista manje vrijedni, ostavili smo pozitivnu priču neformalne grupe ljudi, koji su samoinicijativno se organizirali i otpočeli priču čiste i zdrave Bosanske Krupe. Oni su čuvari okoliša a njihova misija je da očiste smeće neljudi koji bezobrazno bacaju i zagađuju naš grad. Na šta su ponosni i šta žele u 2019.godini, kazao nam je član Čuvara okoliša, Almir Harbaš.

''Ponosni smo što nas ljudi prepoznaju i priznaju, da nas ljudi tako doživljavaju i da nam pomažu i dolaze te se priključuju našoj akciji. A u 2019.godini se nadamo da ćemo uspjeti našem gradu vratiti ljepotu i čistoću kakvu zaslužuje, jer je jedan od najljepših i najčistijih gradova i da ćemo našim akcijama potaći i druge da paze na naš grad, da ostane zdrav, čist i po mogućnosti i turistički privlačan'' – kazao je Almir.

Kao što smo ranije spomenuli, nismo bili u mogućnosti da popričamo sa svim pozitivnim ljudima i primjerima ovog grada, udruženjima i sportskim klubovima i svima onima koji su napravili i ostavili trag u 2018.godini, želimo sve najbolje i najljepše, još mnogo uspjeha i sreće u radu i naravno, mnogo, mnogo dobrih stvari i u 2019.godini.

SRETNA NOVA GODINA!

Elma V.

Ocijeni
(2 glasova)
Čitano 76 puta

Vremenska prognoza

Trenutno na portalu

Ko je na portalu: 576 gostiju i nema prijavljenih članova

Kalendar

« Mart 2019 »
Pon Uto Sri Čet Pet Sub Ned
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O NAMA

Radio Bosanska Krupa emituje dnevno 17 sati programa.

Ovaj radio svojim signalom sa stereo predajnika snage 1000W pokriva cjelokupnu teritoriju opštine Bosanska Krupa i dijelove opština Bihać, Cazin, Sanski Most, Bužim i Bosanski Novi.

...

FOTO GALERIJA

prirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodaprirodapriroda